Solidworks Düzlemler

Solidworks’e yeni başlayanlar tasarım mantığına alışık olmadıkları için “Düzlem”lere alışmaları vakit alacaktır. Parça veya montaj belgelerinde düzlemler oluşturabilirsiniz. Düzlemleri, çizim yapmak, bir kesit görünümünü oluşturmak, bir draft unsurundaki bir nötr düzlem için, vb. kullanabilirsiniz. Düzlemler 3 boyutlu tasarım oluşturabilmek için en çok kullanılacak unsurdur.
İlk başta ekranda görünen 3 adet düzlemi birbirine farklı pozisyonlarda duran A4 kağıdı alarak düşünebilirsiniz. Ön düzlem sayfanın size bakan yüzü, sağ düzlem kağıda yandan baktığınız yüzü üst düzlem ise üstten baktığınız pozisyonu ifade eder. Autocad gibi 2 boyutlu çizim programlarında düzlem her zaman karşınızda olur. Düzlem seçmek gibi bir durum ile karşılaşmazsınız.
Düzlemleri daha net görebilmek için ekranın solunda bulunan unsur ağacında görünen üç adet düzlemin mouse ile tek tek üstüne gelerek “göster” düğmesine basarsanız üç düzlemi ekranda görürsünüz. Sonraki adım ise her düzlemde bir çizim yaparak düzlemlerin ne ifade ettiğiniz anlamaktır.
Parça tasarımlarınıza, montajlarınıza binlerce düzlem atabilirsiniz. Düzlemler ilerleyen zamanlarda hızlı aksiyonlar alabilmeniz, doğru çizim yapabilmeniz için size gerekli olacaktır.

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir