Solidworks Makro/Api

Solidworks makro sizlere tasarım anlamında çabuk çözümler üretebilecek, parametrik tasarımlar geliştirebilecek ve rutin işlerinizi hatasız yapabilme imkanı sağlayacaktır.
Solidworks makro Visual Basic dili ile çalışır. Çalışmalarınıza yazacak olduğunuz makroları dışarıdan excel makrosu olarak çalıştırabilirsiniz. Solidworks’e bir buton ekleyerek çalıştırabilirsiniz. Çalışmalarınızı yaparken yaptığınız bir çalışmayı kaydederek makronuzu geliştirebilirsiniz ya da “Visual Studio” ortamında Solidworks apilerini kullanarak C# ve VB.NET programlama dilleri ile daha karmaşık eklentiler yazabilirsiniz. Dosya uzantısı .swp ‘dir.
Aslında basit olarak, parametrik tasarımın yapacak olduğunuz parça/montaj kurgusunu oluşturursunuz. Daha sonra bu kurguda değişkenleri belirleyip saatlerce solidworks üzerinde değişiklik yapmaktan kurtulursunuz.
İnternet üzerinde konuyla ilgili çok fazla kaynak bulabilirsiniz. Bunlardan otomatik dxf makrosu, otomatik pdf makrosu en çok bulabileceğiniz makrolardan olacaktır. Fakat bu gibi durumlarda aslında en önemlisi sizin çalışan sisteminizde nasıl bir makro çalıştırabileceğinizdir. Bu soruya en doğru cevabı bulmanız halinde makro sizin için gerçekten vazgeçilmez bir araç olacaktır.
Kaynak olarak gösterilebilecek siteler ise,
http://help.solidworks.com/2016/English/api/sldworksapiprogguide/Welcome.htm?verRedirect=1

Macro Library


http://www.teyfikerenerez.com/tr/
http://gupta9665.com/macros-library/
https://www.3dcontentcentral.com/Macros.aspx
http://swtools.cad.de/macros.htm

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir